SXGP: Žagar v Stockholmu za las ob stopničke

26. 9. 2016
Deli

Stadion Friends Arena v švedski prestolnici je gostil deveto dirko letošnje Speedway Grand Prix serije. VN Švedske je v svoj prid suvereno odločil Avstralec Jason Doyle, ki je s tem osvojil svojo tretjo letošnjo zmago zapored in s tem ponovil uspeh svojega rojaka Jasona Crumpa izpred desetih let. Drugo mesto je šlo v roke njegovemu rojaku Chrisu Holderju, tretje pa domačinu Fredriku Lindgrenu, ki je v velikem finalu tako iz stopničk izrinil našega matadorja Mateja Žagarja.

Žagar je tokrat pokazal povsem drug obraz, kot smo ga bili vajeni zadnja dva meseca. Po treh dirkah za VN brez zmage v posamični vožnji, je tokrat dobil kar tri svoje uvodne vožnje, z drugim in tretjim mestom v preostalih dveh pa končal uvodni del kot drugi, le za Doylom in se tako brez težav uvrstil v polfinalni vožnji. Tam je iz ugodnega, povsem notranjega položaja uspel še enkrat zmagati, s čimer je bil za Doylom drugi, ki je lahko izbiral startni položaj v finalu. Pozicija B, ali druga iz notranjega roba, žal ni bila tista, ki bi mu ob nekoliko slabšem startu prinesla stopničke. Nekaj časa je še kazalo, da bo premagal vsaj tretje uvrščenega Lindgrena, a na koncu ni bil dovolj hiter, da bi odbil njegov napad, oziroma, da bi ga kasneje še uspel prehiteti. Kljub temu je Žagar dirko končal s 15 točkami in tako po izkupičku zaostal le za zmagovalcem. »Ko motorji delujejo kot je treba in so dovolj hitri, uspeh ne izostane,« je že med dirko komentiral Žagar in na koncu dodal: »Upam lahko, da bo tako tudi na zadnjih dveh dirkah, saj imam tako še vedno možnosti, da se uvrstim med najboljšo osmerico, ki vodi v SGP serijo 2017.«

Sedaj za osmim mestom zaostaja le še za 10 točk, ki bi ob kančku sreče in odličnih vožnjah bilo še vedno dosegljivo.

Naslednja, predzadnja dirka prvenstva bo že to soboto v poljskem Torunu, ki pa žal ni oval, ki bi ga Žagar posebej oboževal, saj doslej tam še nikoli ni privozil do polfinala. A upanje umre zadnje in po predstavi, ki smo jo videli v Stockholmu, se lahko nadejamo, da je neverjetne slabe forme v tej sezoni konec. Trenutno si Žagar tako v končnici sezone deli deseto mesto s klubskim kolegom iz poljskega Gorzowa, Dancem Iversnom. Še malo statistike, Žagar je na tej dirki osvojil točko več, kot na štirih najslabših dirkah te sezone skupaj.

Spremenilo pa se je tudi razmerje moči povsem na vrhu, saj je Doyle iz vrha izrinil Američana Grega Hancocka, ki je v Stockholmu s svojim 200 nastopom na SGP dirki pisal zgodovino, a trenutno za vodilnim Avstralcem zaostaja za 5 točk. Tretji je lanski prvak TaiWoffinden.